1996’dan beri sevdikleriniz, sevdiklerimiz…

Tarihçe

Ankara’nın ilk yaşlı bakım merkezlerinden biri olarak 1996 yılında hizmete başlayan Altınçatı Geriatrik Hizmetler ve Aktif Yaşam Merkezleri, sakinlerini evlerinde hissetmeleri sağlayarak, kişisel bakımlarını ve tüm sağlık takiplerini gerçekleştirmek amacı ile kuruldu.
Kısa sürede, önce 87 kişilik kapasiteye, 2012 yılında da Ümitköy’de açtığı ikinci şubesiyle 140 kişilik kapasiteye ulaştı. 2014 yılında Türkiye’de bir ilk olan, daha bağımsız, bireysel yaşam alanlarının öne çıktığı ve yüksek standartlarda 118 kişi kapasiteli Oran şubesini açtı.
Bugün Ankara’ya, 258 kişi kapasite ile geriatrik bakım hizmetini uluslararası standartlarda vermektedir.

Çalışma Prensibi

Yaşlılığın gereksinimlerini her yönüyle karşılayan profesyonel, çağdaş ve multidisipliner bir anlayışla sakinlerine son derece kaliteli bakım hizmeti vermenin yanı sıra onların yaşam kalitelerini koruyan ve yükselten ilkeleri Altınçatı’nın ayrıcalıklarıdır.
Altınçatı Geriatrik Hizmetler ve Aktif Yaşam Merkezleri; sosyal hizmet uzmanı yöneticilerinden, alanlarında uzman doktor, psikolog ve hemşirelerine; sertifikalı ve profesyonel bakım elemanlarından içtenlikle çalışan gönüllülerine; temizlik, mutfak ve güvenlik personeline kadar işini sevgi ve özveriyle yapan büyük bir ailedir.
İlkeleri, kalite ve hizmet politikaları ile Altınçatı Ekolü’nün ışığında kurulduğu günden bu yana sakinlerine empati, özen ve hassasiyetle yaklaşmış; onların sağlığı, bakımı ve konforu için, tıbbi, bilimsel ve teknolojik her türlü imkanı kullanmış ve uygulamıştır.

Hizmet Kapsamı

Altınçatı Geriatrik Hizmet ve Aktif Yaşam Merkez’lerinin tümünde, bakım, periyodik hizmet, sürekli takip, zihinsel ve fiziksel aktiviteler gibi her türlü hizmet yazılı standartlar ile belirlenmiştir. Doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, profesyonel bakım ve idari personelin tamamı bu standartlar ile görevlerini sürdürmekte ve düzenli kurum içi eğitimlerle, hizmet kalitesi sürekli geliştirilmektedir.
Altnçatı hizmetleri, uzun dönemli sağlığın, yaşamın temel alanlarında (Dinlenme-Bakım, Çevre, Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz) dengenin korunmasına bağlı olduğu anlayışına dayanmaktadır. Standartlaşan hizmetlerimiz sakinlerinin yaşam kalitelerini arttırır ve yaşamdan keyif almalarını sağlar.

Uluslararası Standart

Altınçatı Ekolü, 20 yıllık tecrübesinin yanı sıra, yaşlı sağlığı, engelli bakımı ve sosyal hizmetler alanında dünyadaki yenilikleri takip etmekte, kendi standartlarını yurtdışında tanıtmaktadır.
Dünyanın birçok üniversite, kurum ve kuruluşlarından lisans, yüksek lisans öğrencileri, profesör, sosyal hizmet uzmanı, hemşire ve doktorlarını ağırlayarak Altınçatı Ekolü hakkında bilgiler sunmaktadır. Bu sunumlar neticesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden Altınçatı Ekolü’nün kullanımına dair istekler alınmakta ve değerlendirilmektedir.
Türkiye koşullarının üzerinde hizmet veren Altınçatı’nın başarısı, London South Bank University Students Union’da düzenlenen Uluslararası marka ve kalite ödül töreninde ödüllendirilmiştir.
Londra’da Türk-İngiliz ortak işbirliği ile projelendirilecek bir yaşlı bakım ve geriatrik hizmet merkezi için anlaşma gerçekleştirilmiştir. Londra’nın güneyinde faaliyete geçmesi projelendirilen Altınçatı şubesi için anlaşmaya varılmıştır.

Avrupa ile Tarihi Anlaşma

Nisan 2015’te Altınçatı Geriatrik Hizmetler ve Aktif Yaşam Merkezleri ile Xanten Caritas Derneği arasında imzalanan anlaşma, Türkiye’deki sağlık turizmi açısından çığır niteliğindedir.
Atılan imzalarla Türkiye, Avrupa’daki yaşlılara bakım hizmeti verme yolunda sağlam bir adım atmış, verilen karşılıklı eğitimler sayesinde Türkiye’deki yaşlı bakım standartlarının yükseltilmesi ve sektörde ihtiyaç duyulan iş gücünün oluşturulması hedeflenmiştir.
Sektördeki firmalara örnek teşkil eden anlaşma, sağlık turizmi ve yaşlı bakım hizmetlerinde büyük bir hareketliliği de beraberinde getirmiş olup Türkiye ekonomisine ilk etapta, yılda yaklaşık 5.000.000 Avro, 3 yıl içerisinde ise 15.000.000 Avro’ya ulaşan girdi sağlamayı hedeflemektedir.

Altınçatı Ekolü

Altınçatı Ekolü, 20 yıllık birikimle geliştirilen standartların, sunulan hizmette ve kurum içi iletişimde istisnasız uygulanmasıdır.
Altınçatı Geriatrik Hizmet ve Aktif Yaşam Merkez’lerinin her birinde, konusunda uzman personel ile uygun fiziki koşulların buluştuğu özenli bakım hizmeti verilir.
Tıbbi ve sosyal bakımdan donanımlı fiziki koşulları, yoğunluğu rahatlıkla karşılayabilen misafir kapasitesi, sosyal hizmetleri uygulamadaki başarısı ve doktor, hemşire kadrosunun profesyonelliği ile Altınçatı; nekahet dönemi bakımı ve palyatif bakım konularında Türkiye’nin lider kuruluşları arasında ilk sıralardadır.
Bugün, kurumlarımızdaki sakinlerimizin yaklaşık %70′ini daha önce bizden hizmet alan yaşlı yakınları oluşturmaktadır. Altınçatı Ekolü içerisinde; Hizmet Standardı, Multidisipliner Yaklaşım, Çevreye Duyarlılık, Bütünleşik Sosyal Yaşam, Kurum İçi Eğitim sistemi gibi temel unsurları barındırır.

Şubeler

Altınçatı Yıldız 97, Altınçatı Gordion 53 ve Altınçatı Oran 120 kişilik kapasite ile hizmet vermekte olup en yeni olan Oran merkezi stüdyo tip, dubleks tip ve süit daireleriyle Türkiye’de bir ilktir.
Tüm merkezler, yaşlı ve engelli kullanımı için güvenliği arttırılmış yerleşkelerde, Sağlık Bakanlığı mevzuat ve standartlarına uygun inşa edilmiştir.
Altınçatı sakinlerinin yaşamdan mümkün olduğunca keyif almaları için, gün içerisinde ve özel günlerde etkinlikler düzenlenir. Tüm merkezlerde güvenliği arttırılmış açık hava alanları bulunur; fiziksel, sanatsal ve sosyal aktiviteler ile sakinlerimiz aktif bir yaşama yönlendirilir.

“Yaşlılıkta dinç kalmanın en iyi yolu, zihnen genç kalabilmektir. Bu da kitâbi ve fikri çalışmayı devam ettirmekle olanaklıdır.”

— Epiktetos

This post is also available in: İngilizce